Category Archives: Články

Exkurze v Pivovaru Černá Hora

Loading...
Loading ...
     

Účastnil jsem se prohlídky Pivovaru Černá Hora, kterou pořádalo Sdružení přátel piva (SPP). Po příjezdu jsme něco drobného pojedli v pivovarské restauraci a přesně v jednu se nás ujal sládek a výrobní ředitel v jedné osobě pan Vlastimil Zedek  Osobně nás provedl varnou, nakoukli jsme i do otevřených kvasných kádí, i do propagační stanice, prošli se po několika točených schodech nahoru a dolů, podívali se na ležácké tanky a nakonec i do stáčírny sudů, soudků i lahví a do skladu celé skupiny pivovarů Lobkowicz, kam Černá Hora od r. 2010 patří. Na závěr jsme ochutnali vybraná piva natočená přímo z ležáckých tanků. Byla opravdu výtečná.  Ještě jednou díky SPP za dobře zorganizovanou akci a panu sládkovi za ochotu a velkou trpělivost s jakou odpovídal na naše všetečné otázky.

Moreno Cedroni
Italští šéfkuchaři na Prag Food Festivalu I.

Na letošním Prague Food Festivalu se českému zastoupení firem Kenwood a De‘Longhi povedl husarský kousek. Na svém stánku měli větší koncentraci Michelinských šéfkuchařů, než jich je ve kterémkoli velkoměstě v rámci zemí visegrádské čtyřky. Bylo jich tam 5 a dohromady se mohou pochlubit čtyřmi michelinskými hvězdičkami a jedním Bibem. To jsem si nemohl nechat ujít. Nakonec jsem na tomto jediném stánku strávil celý den a s úžasem jsem sledoval kuchařský koncert těchto pěti italských mistrů. A nejen to. Se všemi těmito šéfkuchaři se mi povedlo udělat interview!  

Skvělý mlýnek nejen na obilí

Volně navážu na zkušenosti s příslušenstvím KENWOOD Cooking Chef a představím mlýnek na obilniny. Abych se přiznal, trvalo dlouho, než jsem se o něho začal zajímat. Plastový vzhled nevzbuzoval ve mně důvěru a taky nepatřím mezi makro fanatiky, kteří si každý den připravují k obědu zrní. Zájem ve mně probudila až neověřená informace, že by se s ním snad dal mlít i mák. Mletí máku je u nás dost nepopulární, ale jídla s ním jsou naopak populární velmi. Jak to dopadlo? Nebudu vás napínat a hned úvodem prozradím, že jsme využitelností tohoto mlýnku nadšeni! Po krátkém čase se zařadil k nejpoužívanějšímu volitelnému příslušenství, co ke Cooking Chef máme.  

Zkušenosti s příslušenstvím KENWOOD Cooking Chef

V tomto článku (vznikl již koncem roku 2010, tak prošel aktualizací) se zaměříme na „Základní Příslušenství“, které dostaneme spolu s přístrojem (dále ho budeme označovat zkratkou ZP) a ještě představíme to, co používáme  z „Volitelného Příslušenství“ (které budeme označovat VP) nejčastěji. A sice další mísu a mini mlýnek.  

Přestávka na kafe

Tak jsem si dal přestávku. Trvala s jedním přerušením víc než rok. Ne, nezanevřel jsem na tento web, ani na dobré jídlo. Spíš jsem nějakou dobu znovu nasával zkušenosti, „abgrejdoval“ vědomosti a ukládal je zatím do šuplíku. Co jsem teda za tu dobu, co jsem zanedbával tento web, dělal?  

Zašlá sláva klášterních pivovárků se navrací?

Loading...
Loading ...
     

Když jsem obdržel od Sdružení přátel piva (SPP) pozvánku na prohlídku a ochutnávku v Břevnovském klášterním pivovaru Sv. Vojtěcha, zajásal jsem. Už jsem totiž měl tu možnost ochutnat některé jejich vymazlené skvosty v pivovarském klubu a na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě. Minipivovarem (objem varny je 20 hl) nás provedl jeden ze spolumajitelů pan Petr Janík. I když minipivovar funguje teprve prvním rokem, má na co navazovat – dokonce na nejstarší známý pivovar v Čechách! Nicméně majitelé se tohoto náročného úkolu zhostili se ctí. Všech šest piv, které jsme dostali ochutnat přímo z ležáckých tanků (od světlé dvanáctky až po Imperial Stout 21%) byli prostě úžasné. Aby toho nebylo dost, předseda SPP Tomáš Erlich nám sdělil, že dnešní program nekončí, protože nás čekají ještě v nedalekém Klášterním pivovaru Strahov, což je minipivovar s restaurací. Zde se o nás postaral spolumajitel pan Marek Kocvera, který nás nejen provedl pivovárkem, dal nám ochutnat už teď výtečný (a zatím neveřejný) speciál, který zraje na letošní Vánoce, ale nás i pohostil v pivovarské restauraci, kde jsme měli možnost ochutnat místní speciály Sv. Norbert tmavý, polotmavý a India Pale Ale, opět všechno vynikající piva. Co říct závěrem? Tyto malé klášterní pivovárky hrají vrcholnou extraligu v pivních speciálech a posouvají hranice českého pivního nebe. Jsem zvědavý, jak dopadnou v letošním Vyhlášení cen pro nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti, udílená Sdružením přátel piva. Vrabce už cvrlikají, že ani jeden neodejde s prázdnou.

Jak se dělá raut pro 150 lidí?

Loading...
Loading ...
     

Pro kolik lidí jste kdy dělali pohoštění? Pro deset? Dvacet? To si ještě umím přestavit. Ale pro 150? To je už jiné kafe! Díky jednomu kamarádovi jsem se byl na přípravu takového rautu podívat. Příprava začíná 

Berounský medvěd – domácí restaurační pivovar

Loading...
Loading ...
     

Příjezd k rodinnému pivovaru Berounský medvěd je celkem odrazující. Pomalu se rozpadající budovy bývalého cukrovaru nevypadají vábně. Jen díky zvědavosti váhavě jdeme ve směru šipek na dvůr připraveni kdykoli zařadit zpátečku. Na dvoře jsme zahlédli jedinou hezkou budovu a to bylo naštěstí ono. Hlad nás nejdřív nasměroval do pivovarské restaurace. Interiér (viz fotky) je příjemný, hned zapomenete na to nevábné okolí. Jídlo typicky hospodské, ale neurazí, ceny nízké, pivo výtečné. V sobotu na oběd celkem plno včetně celých rodin i s dětmi. Nejlepší jsme si nechali na konec. Napapaní jsme nakoukli vedle do varny pozdravit pana sládka. Pan sládek si s námi hezky popovídal, všechno nám ukázal, pochlubil se unikátní varnou, kde se topí dřevem, kvalitním negranulovaným chmelem, který zásadně používají i důmyslným pomalým několikanásobným stáčením piva při ležení, čímž dosáhne postupné vyčiření svých nefiltrovaných ležáků, podobně jako u vína. Je vidět, že od roku 1998 urazili kus své vlastní nelehké cesty (víc o historii se dočtete například zde), ke klasickému poctivému pivovarnictví mají vřelý vztah a snad to nejtěžší už za sebou. Přejeme hodně spokojených konzumentů a dej bůh štěstí!

Dýně se letos rozjely!

Loading...
Loading ...
     

Poslední říjnový víkend jsme si udělali výlet do Brdské vesničky Bykoš, abychom navštívili dýňovou farmu. Přijeli jsme za 5 minut 12. Vzhledem k tomu, že letos vysázeli 50 tisíc sazenic, moc jim toho nezbylo. Naší oblíbenou máslovou dýni už měli málem vyprodanou – vzali jsme posledních 5 kousků. K nim jsme přikoupili zelené Hokaido (zvané též Kabocha, Hokkori, Blue Kuri), které je vevnitř žluto oranžové a v Japonsku prý velice oblíbené. A ještě jsme přikoupili velice hezké Sweet Dumpling „sladký tlouštík“, které jsou velice oblíbené pro změnu ve státech, kde se nejčastěji plní (naslano i nasladko) a pečou. To jsme hned vyzkoušeli. Rozříznutou jsme ji předpekli a pak dopekli naplněnou jehněčím ragú smíchaným s trochou rýže, chilli a jedním vajíčkem. Vypadalo to skvostně a chutnalo snad ještě líp. Byla to příjemná tečka za dýňovým výletem. Podívejte se na fotky – stačí kliknout na šipku pod úvodním obrázkem.

Povedený piknik v pražském Karlíně díky Apetitu

Loading...
Loading ...
     

Možná ani samotná redakce časopisu Apetit nečekala, jak se jim jejich supr nápad uspořádat kulinářský trh spojený s piknikem hned napoprvé povede. Pozvánka na zdarma akci, kde bude umožněno se prezentovat nadšeným amatérským kuchtíkům, vybraným maloproducentům, kde se budou na začátku rozdávat piknikové deky, bude šapitó s předváděčkami, stolečky se židlemi a slunečníky na trávě a pódium kde bude hrát kvalitní živá muzika celý den, tak to mi nějak podezřele připomínalo reklamu na „Český sen“. 

Holanská trouba – test

Sehnat v Česku opravdový Dutch Oven (holandská trouba), asi nejslavnější hrnec Severní Ameriky, není vůbec snadné. V obchodě s domácími potřebami na něj nenatrefíte a na českém internetu

Starý dobrý sifon žije!

Loading...
Loading ...
     

Pamatujete si ještě na sifonové láhve, vyměnitelné bombičky balené po deseti v papírových krabičkách, které se vyměňovaly v sámošce u pokladny?

Foodparade slovem i obrazem

Loading...
Loading ...
     

Letos si na počet jedlých festivalů v Praze nemůžu stěžovat. Známý PFF, Festival středomořských chutí a vůní, Česká chuťovka, a teď přes víkend v Pražské Holešovické tržnici proběhl 1. ročník festivalu  Foodparade. Pravda úroveň jednotlivých akcí byla různá. A jak tento benjamínek obstál v konkurenci?  

Střípky z Vietnamského kulturního dne

Loading...
Loading ...
     

Tentokrát jen stručně. Škoda, že počasí od rána zlobilo, ale dík za každou akci, kde se kromě jiného prezentuje velice zajímavá vietnamská kuchyně. Donedávna se dala ochutnat jen na tržištích. Konečně se začíná objevovat i v Praze, namátkou vzpomenu: Red Hot Chilli v Karlíně, Pho Vietnam na Jiřáku, Pho u Karláku a Remember u Bílé labutě. Autentickým vietnamským bistrům a restauracím držím palce, určitě stojí za ochutnání.

Hrnec, který dobyl Divoký západ


Vypadá jako kříženec mezi hrncem a tlustostěnným kotlíkem, ale říkají mu trouba. Teda přesněji řečeno „Dutch Oven“, neboli „holandská trouba“. V Severní Americe je tento litinový hrnec tak populární, že jej najdeme například mezi státními symboly Utahu. Proč byl tak oblíbený mezi prvními kolonisty a osadníky a proč je tak populární dodnes?   

Nepodléhejme stravovacím demagogiím!

Vývoj člověkaObálka časopisu „The Economist“, 13 – 19.12. 2003

Je člověk spíš býložravec nebo masožravec?

Jak významně ovlivňuje jídlo naše zdraví?

Jak jíst zdravě, nepřibrat a přitom si i pochutnat?   

Česká chuťovka 2011 na Staromáku

Festival regionálních dobrot pod názvem „Česká chuťovka“ proběhl o víkendu na Staroměstském náměstí. Pořadatel si dává za cíl, jak slibuje ve své tiskové zprávě, cituji: „Česká chuťovka chce ukázat bohatství tuzemské gastronomie a potravinářské produkce, kterou se mohou pochlubit naši zemědělci a výrobci potravin, a vyzdvihnout tak skutečnost, že lze nakoupit i jiné potraviny než ty, které mají „supermarketovou kvalitu za výhodnou cenu“. Akce podporuje malé a střední výrobce a jejím cílem je přesvědčit veřejnost, že i čeští, moravští a slezští výrobci umějí vyrobit chutné a kvalitní potraviny za férovou cenu.“
Jak se to pořadateli povedlo?

Festival středomořských chutí a vůní

Příjemná akcička proběhla tento víkend na Náměstí Republiky v Praze. Byli jsme se podívat v neděli dopoledne, kdy ještě nebylo moc lidí, sluníčko jak u moře a nálada před i za pulty byla výborná. Stánky se středomořskými specialitami obkroužily pár stolečků se židličkami, kde se dalo posedět, ochutnat a na chvíli se zaposlouchat do živé muziky. Nešlo si nevzpomenout na opravdové trhy například v Provence…

Podrobné info o této celkem povedené akci se dozvíte na jejich stránkách, kde je i dobrá zpráva pro Brňáky -- tam bude tento festival od 22. do 26. 6.

Prague Food Festival – dojmy chuťové i obrazové

Hned úvodem na rovinu sděluji, že se nebudu stavět do role food kritika, těch povolaných i samozvaných bude určitě dost a dost. Nebudu kritizovat, nebudu se snažit hledat mouchy, naopak tento svátek jídla jsem si přišel užít a hned tak něco mi to nezkazí!

Profi pivovar doma v obýváku?

Pivaři pozor! Dvěma chlapíkům z Nového Zélandu se povedla parádní vychytávka: sestrojili profi pivovárek, který se vám vejde do obejváku! A i když jste pivovarnický analfabet, pivovárek vám stvoří špičkové pivo za božských 7 dní! Je to díky aplikaci moderních technologií, které sice tradiční čeští sládci nemají v lásce, ale nic naplat, důležitý je výsledný produkt. Pivečka z této vychytané mašinky se ve slepém testu v konkurenci značkových piv úmístnila hodně na špici (schválně se podívejte jak v konkurenci obstál jediný český zástupce -- Pilsner Urquell). Kdo chcete vědět jak pivovárek fachčí, pustťe si úvodní video a jukněte na jejich stránky.