Přestávka na kafe

Tak jsem si dal přestávku. Trvala s jedním přerušením víc než rok. Ne, nezanevřel jsem na tento web, ani na dobré jídlo. Spíš jsem nějakou dobu znovu nasával zkušenosti, „abgrejdoval“ vědomosti a ukládal je zatím do šuplíku. Co jsem teda za tu dobu, co jsem zanedbával tento web, dělal?  

Naučil jsem se dělat dobré Espresso. Kvůli tomu jsem si dokonce pronajal malou kavárničku v centru u jednoho dětského koutku. Tam jsem dal pomocí servisáka a následně pomocí baristy do kupy hezkou Italskou dvojpákovku a učil pak maminky, že Espresso má 30 ml, jinak na něm nebude krásná Crema a podává se k němu malá konvička se zahřátým mlíkem a sklenička vody. Dopadlo to tak, že jsem nakonec k němu dával ještě konvičku s horkou vodou, ať si z Itala udělají Amerikánce sami J. Udělat dobré Espresso není až tak složité. Stačí mít vyladěný stroj, čerstvě upraženou kvalitní kávu, dobře nastavený mlýnek a správné tlustostěnné a nahřáté šálky. Udělat správnou mléčnou pěnu je už těžší – to mi trvalo asi měsíc. Pak ale u maminek mé Café Latte zvítězilo na celé čáře. Darmo, velký hrnek se spoustou mlíka, spoustou pěny, kde z vůně a krémovosti Espressa nezbylo skoro nic, pořád v Čechách vítězí nad pravým italským Espressem.

K dobrému Espressu jsem se naučil dělat voňavé, nadýchané na povrchu křehké a uvnitř vláčné vafle. Nejradši si je malí i velcí hosté dávali s jablečným pyré, čerstvou šlehačkou, roztopenou čokoládou a nalámanými oříšky J.

Bavilo mě to několik měsíců a i díky této praxi jsem si mohl udělat hostinskou živnost, ke které je vyžadováno patřičné vzdělání i praxe. Čím je vzdělání vyšší, tím stačí méně praxe, ale rok je minimum. Byla to zajímavá zkušenost se podívat na svět i ze strany provozovatele.

Dále jsem si „abgrejdoval“ vědomosti z výživy člověka a stal se členem Aliance výživových poradců. Nejnovější poznatky jsou někdy v silném kontrastu s tím, co se běžně hlásá a propaguje. Zajímavý je například negativný vliv antinutrientů v tzv. zdravých potravinách, vztah mezi škrobem hlavně z obilovin (včetně módních cereálních produktů) a obezitou, škodlivostí většiny tzv. nízkotučných „fit“ verzí různých průmyslově vyráběných potravin, atd. Není divu, že se díky různým zastaralým informacím, nebo dokonce dezinformacím nedaří stále většímu procentu populace udržet svoji hmotnost v rozumném intervalu. A pokud už sklouznou do obezity, dostávají se většinou do začarovaného kruhu a cesta zpět je hodně obtížná. Riziko recidivy vysoké. Proto je daleko výhodnější vědět, co si hlídat, aby se člověk na skluzavku jménem obezita radši ani nedostal.

V této souvislosti mě napadlo, že je spousta slavných kuchařů, spousta „odborníků“ na výživu a do toho spousta footblogerů, ale většinou si každý hraje jen na svém písečku. Stačí se podívat na jejich recepty. Buď jsou chutné, ale zdraví moc neprospívají (hlavně kdyby se jedli častěji), nebo formálně splňují kritéria „zdravého“ jídla, ale neprospívají moc chuti (hlavně kdyby se jedli častěji). Zkombinovat obojí není až tak jednoduché. Kuchaři totiž o výživě (pokud jdeme trochu do hloubky) moc nevědí a odborníci na výživu zase neumějí vařit. Tady je prostor, který mě zajímá čím dál, tím víc.

A teď, čemu bych se chtěl dále na tomto webu věnovat? Kromě skloubení chutí se správnou výživou to budou další návraty ke kořenům. Průmyslová výroba potravin někdy skoro zcela vytlačila domácí, stovkami let ověřené postupy, které byly mnohokráte zdravější i chutnější. Domácí chleba, vaření piva, kysané výrobky, poctivé konzervování, sušení… To všechno se vytrácí a myslím, že je to škoda. Taky se chci (pokud to čas a možnosti dovolí) věnovat spotřebitelskému testování zajímavých produktů a pomocníků do kuchyně. Předem upozorňuji, že to nebude žádné nezávislé testování (které třeba nakonec stejně tajně financuje výrobce…). Jednak si budu vybírat produkty, které mě zajímají a jsou podle mne dobré, jednak budu prezentovat čistě moje zkušenosti a moje názory. A to všechno občas prohodím reportáží z akcí, kterých se zúčastním a budou (jak jinak) souviset s dobrým jídlem a pitím.

Štítky: ,

DISKUZE

  1. Gratuluji, gratuluji. Taky bych nekdy v budoucnu chtel neco takovyho absolvovat, jestem ale plne zamestnan, abych uzivil rodinu a dcerku. Moc se tesim na clanky.

Napsat komentář