id="post-334">

Porcování půlky jehňátka

Hned první recept není vlastně recept, ale postup, jak se nebát jít do půlky jehněte a doma si ji jednoduše naporcovat (Omluvte prosím sníženou kvalitu videa, je způsobená učením se za pochodu a pustite si zvuk hodně nahlas, děkujeme za pochopení).

Koupili jsme půlku jehněte, co s ní? 

Máte rádi jehněčí? Kdy jste ho měli naposledy? Je sezóna, tak se po něm poohlédněte. Pokud vám někdy nechutnalo, zřejmě jste narazili na starý kus prosáklý nepříjemnou beraninu, nebo na 3x rozmražené a znova zmražené jehněčí bůh ví odkud, které řezník počtvrté rozmrazí a prodá jako nemražené…

Mladé domácí jehněčí, tak pěti – šesti měsíční je opravdová lahůdka. Ještě že je internet a tak jsem zase googlil a vygooglil inzerátek pana Veselého, který nabízel jehněčí z malého chovu, co chová jeho tatínek u Jičína. Jehňátka mají 2x do roka v srpnu – ty jdou na porážku v lednu, nebo v únoru, kdy se rodí nová jehňátka a ty se zas poráží v létě. Je to tedy vysloveně sezónní záležitost, kterou jsme si nechtěli nechat ujít. Cena byla férová, syn chovatele nám to týž den po porážce dovezl do Prahy. Jediná zdánlivá nevýhoda byla, že nejmenší odebrané množství byla půlka. Hmotnost půlky se pohybovala od cca šesti do cca devíti kilo. Když odpočítáme kosti, není to až tak moc. Nabídku, že ji nám za stovku i naporcuje, jsme ale odmítli, protože porcování (i když to děláte třeba poprvé) není nijak složité a chtěli jsme vám ho ukázat.

  • Z půlky o váze 6,55 kg je:
  • přední noha 1,12 kg
  • zadní noha 2,23 kg
  • pupek a odřezky 0,55 kg
  • žebra 1,08 kg
  • 9 kotlet se svíčkovou 0,61 kg
  • krkovička 0,57 kg
  • odřezaný tuk a blány 0,4 kg

Pro představu jsme zvážili jednotlivé části. Když si třeba koupíte tříkilové stehno, tak je jasné, že nemůže být z půlročního jehněte. Jinak opravdu se nemusíte bát, že máte najednou haldu masa a že ho nestihnete zpracovat. Kotletky, krkovičku, žebra, i přední a zadní nohu je dobré pověsit na chladné suché místo (tak aby se maso ničeho nedotýkalo) na několik dní (když teplota pendluje kolem nuly, tak klidně i na týden). Maso ztratí část vody, vyzraje a zkřehne. Pupek, odřezky a případně krk (ten v naší půlce tentokrát chyběl) zpracujeme dřív. Ale o tom všem si povíme v dalších receptech.

Štítky: ,

Napsat komentář