Sladké deserty a pivo!

Jak to jde dohromady? To jsem byl sám zvědavý, když jsem od pana Aleše Dočkala z karlínského Pivovarského klubu dostal následující pozvánku na únorové klubové setkání:

„Vážení členové, přátelé a příznivci Pivovarského klubu, dovoluji si vás pozvat na -- jak pevně doufám -- zcela mimořádné klubové setkání, které věnujeme dlouho slibovanému ochutnávání a párování desertů s pivem. Na přípravě večera a samozřejmě i desertů pracují bratři Metelkové, jeden z nich byl do nedávné doby šéfkuchařem hotelů Majestic Plazza (ano, hotelů, jsou v Praze dva) a teď právě se posunuje ve své profesní kariéře dále a výše, druhý tamtéž stále ještě pracuje. Oba jsou velcí profesionálové i fandové. V průběhu večera budeme mít možnost se třeba i dozvědět, co znamená „molekulární gastronomie“ a jak se dnešní špičková gastronomie vyvíjí. Vaším úkolem bude ochutnat tři, svým charakterem zcela odlišné deserty, a k nim podle svého uvážení vybrat nejlepší kombinaci ze šesti typově odlišných piv. Vyvrcholením večera bude příprava pivní zmrzliny přímo na místě pomocí tekutého dusíku.“

Tak to jsem si nemohl nechat ujít. K hrátkám s tekutým dusíkem (vře při -195,8°C) se člověk nedostane každý den :-) .

V první částí večera jsme na stůl dostali 6 zcela různých piv a 3 zajímavé deserty. To nás dokonale zabavilo asi tak nejmíň na půl hodiny. A světe div se, pivo se skutečně k desertům hodí. Ne však klasický český ležák plzeňského typu (asespoň podle mne). Ale například takové svrchně kvašené pšeničné, nebo trappistický ale, to už je jiná. Dokonce i takový extrém jako spontánně kvašený lambic (krerý má drsně nakyslou chuť) mi celkem zapasoval k jedné části desertu. Co se týče desertů, dva (macaron a panna cotta) byly z takzvané vyšší gastronomie a třetí byl na pohled obyčejný medovník ze stálé nabídky Pivního klubu. Ten byl ale popelkou jen na pohled. Díky speciální pivní marmeládě a pivnímu krému (které si sami připravují) má výbornou lehce pikantní chuť a vůbec se mezi brášky z „vyšších kruhů“ neztratil. Samotná panna cotta byl hodně jemný až nevýrazný dezert, ale díky fajnové citrusové oplatce to nakonec bylo celkem fajn. Macaron byl trubičkou z bílé čokolády  spojený s červenou koulí plněnou želé s fialkovým aroma. Samotný macaron byl jemňounký, prostě výborný, ale ta červená koule byla pro mne ještě kontroverznější, než ten kyselý lambic (kterému by se asi po troše tréninku dalo přijít na chuť). Náplň mi připomínala takové ty tvrdé zelené, hodně aromatické bylinkové cukříky, které jsem nikdy neměl rád. Ale celkově to hodnotím jako skvělý nápad a pro mne výbornou zábavu. Jak jsem to nakonec zkombinoval, vidíte zde: V druhé části večera přišlo divácky atraktivní laborování s tekutým dusíkem. Šéfkuchař Dušan Metelka nejdřív namíchal pivní sorbet z Primátorského dablu s trochou javorového sirupu:

Chutnat to nemuselo každému, ale bylo to opravdu zajímavé. Vzdáleně to připomínalo mraženou, trochu přepraženou černou kávu. Pak ale ještě přidal smetanu a rázem ze sorbetu vznikla krémová zmrzlina, připomínající trochu mražené kapučíno a ta už chutnala skoro všem.  A protože tekutý dusík ještě zbyl, tak jsme si mohli na špejli napíchnout bobulky vína, zamrazit, pak je namočit do karamelové nebo čokoládové omáčky a zase strčit do dusíku, aby to hezky zatuhlo. Jednoduchá, ale díky bublajícímu dusíku atraktivní zábavka, kterou chtěl vyzkoušet každý přítomný. Co budu dál povídat, jak je patrné i z následujících fotek (kliknout na fotku s deserty a pak na prezentaci -- Slideshow), večer jsme si fakt užili.

Pan Dočkal z Pivovarského klubu jsi dal tu práci a 1. část večera statisticky vyhodnotil. Zde jsou výsledky:

Nejoblíbenější kombinace:
1/ 1 – 4 (medovník – stout) – 27x
2/ 2 – 5 (makaron – abbey) – 21x
3/ 3 – 4 (pannacota – stout) – 18x

Pořadí oblíbenosti moučníků (podle počtu kombinací s pivem):
1/ Medovník – 88x
2/ Panacota – 85x
3/ Macaron – 78x

Pořadí piv (podle počtu kombinací s moučníky):
1/ Primátor Stout – 57x
2/ Achel Blond – 50x
3/ Punk IPA – 41x
4/ Maissel´s Weisse – 39x
5/ Poutník – 35x
6/ Gueuze – 29x

Štítky: ,

Napsat komentář