Santoku poprvé v ruce

Minule jsem popsal, jak jsem k těmto skvostným nožům přišel a teď k nožům samotným. Nejenom, že jsou nádherné. Jsou i neuvěřitelně ostré. Oholí chloupky na ruce a vším, co jsem zkoušel, procházejí lehounce, jakoby bez odporu. Je to takový etalon ostrosti, ke kterému se ostatní nože, které mám, po poctivém nabroušení jen přibližují, ale nikdy ho úplně nedosáhnou. 

Ostatně dokáže tohle Váš nůž?

Nůž ve videu je santoku Hattori HD-5 z dílny Ichiru Hattoriho, kterou tento excelentní mistr založil před čtyřiceti lety! Dodnes ve finále kontroluje každý detail, ostří čepele, lesk, deformace, úhly atd. Všechny nože prý procházejí jeho striktní kontrolou. Nekompromisní přístup v hledání nejlepšího zpracování mu vysloužil titul nejlepšího nožíře na světě. Byl také oceněn cenou pro excelentního řemeslníka svazem pro nožířský průmysl ve městě Seki. Jádro čepele je vyrobeno z VG-10 nerezové oceli kované se 63 vrstvami damašku. Tvrdost čepele je 60 – 61 HRC. Pro srovnání tvrdost nerezové oceli, ze které se standardně nože vyrábějí, se většinou pohybuje mezi  55-57 HCR a tzv. chirurgická ocel, která je o třídu výš má tvrdost 58 – 59 HRC. Rukojeť je vyrobena z kompozitu přírodního dřeva a plastu (tzv. PakkaWood). Délka čepele je 170 mm, celková délka je 295 mm, tloušťka čepele je 3 mm a hmotnost je 185 g.

Další dovezený nůž typu santoku je JCK Gekko GE-2M. Obchodní značka JCK Original, což je v podstatě značka internetového prodeje japonských nožů, vznikla v roce 2007. Jak sami tvrdí prodávají japonskou kvalitu za méně, než za domácí maloobchodní ceny. To sice neumím posoudit, ale jisté je, že jsou levnější, než na českém maloobchodním trhu a to celkem výrazně. Nože řady GEKKO (v překladu měsíční svit) jsou také vyrobeny z VG-10 nerezové oceli kované s 15 vrstvami damaškové oceli. Tvrdost čepele tím pádem dosahuje stejných 60 – 61 HRC. Vybral jsem si mahagonovou rukojeť. Povrch čepele je navíc zdoben vytlučenými dolíčky zvanými Tsuchime. Udávaná délka čepele je 190 mm (samotné ostří má délku 186 mm), celková délka je 310 mm, tloušťka čepele je 2mm a hmotnost je 182 g (na mé váze 184 g).

Na závěr malinké srovnání. Gekko je delší a přitom lehčí (to proto, že Hattori je o milimetr silnější). Materiál jádra a tím pádem tvrdost a ostrost je stejná. Zpracování je u obou precizní, ale Hattori měl přece jen povrchovou úpravu ještě dokonalejší a lesk vyšší. Také byl ale skoro o 40% dražší. Co myslíte, který jsem si nakonec nechal?

Další hezké srovnání nožů typu santoku udělal už v roce 2008 jeden český internetový prodejce. Schválně si všimněte, jak v tomto testu obstál jediný zástupce z damaškové oceli, který až na značku je de fakto totožný se santoku Gekko.

Příště si něco řekneme o udržování těchto nožů.

Napsat komentář