Kurz výroby sýrů ve Zlobicích

Vyrobit si doma vlastní sýr neni žádná věda, když víte jak na to. A když nevíte jděte na kurz! Jak takový kurz probíhá se dozvíte slovem i obrazem v tomto článku 

Výroba sýrů nás vždy zajímala. A proto vždy když jsme se dostali k domácímu mléku, tak jsme se snažili vyrobit si domácí sýr. Chce to pár vědomostí a praxi. Povedlo se nám vyrobit výborný čerstvý sýr, indický panýr, ale i polotvrdý sýr typu Gouda. Nepočítám labneh, který děláme ze živého jogurtu celkem běžně. Ne všechno se ale dá vyčíst a tak jsem začal mít potřebu své zkušenosti konfrontovat s jinými mikro a malovýrobci. Tak jsem se ještě minulý rok přihlásil na kurz. Zapsal jsem si termín do kalenáře a někdy v půlce října jsem si na netu přečetl, že kurz hezky proběhl a to beze mně! Koukám do svého kalendáře a termín mám zapsaný o měsíc později :-( . Naštěstí jsem se domluvil, že můžu navštívit pokračovací kurz, když už nejsem začátečník. Dopadlo to nakonec dobře. Sice to bylo maličko víc z ruky, ale dozvěděl jsem se víc.

Líbilo se mi, jak Ing. Mrázek (jinak vedoucí praxe VOŠP a SPŠM Kroměříž) nám s jednoduchými až primitivními pomůckami demonstroval proces pasterizace, očkování mléčnou kulturou, srážení, krájení sýřeniny, formování a mytí zrna (u výroby goudy), plnění do forem a očkování povrchu čerstvého sýra při výrobě romaduru. Jako pastér byl použit zavařovací hrnec s vloženým nerezovým hrncem, místo harfy posloužilo několik nožů slepených dohromady, míchadlo byl kousek nerezového plechu atd. Na vysvětlení postupu to bohatě stačilo. Bylo zpracováno 30 l čerstvého mléka, ze kterého za několik hodin byly plné 4 formy (odhadem tak 4 -- 5 kg).

Praktická ukázka se prolínala s přednáškou Ing. Ivana Hrbka o legislativní úpravě prodeje ze dvora a farmářského zpracování mléka. Šikovně se s ní vyplnily technologické přestávky. Zákonů, vyhlášek a nařízení, které se malovýrobců týkají je nepočítaně a zatím to fakt nemají lehké. Prý snad za rok, za dva to bude o něco lepší (ale to už jsem slyšel -- před pár lety)…

Byl jsem spokojen. Utvrdil jsem se, že postupy, které jsem už používal jsou správné, docvakly mi některé souvislosti v technologii a teď už chybí jen dostatek domácího mléka, vyřízení spousty povolení a registrací a můžeme si otevřít mlékárnu :-) .

Na dokreslení si obrázku o kurzu, se podívejte na fotky a krátké video.

Klikněte na fotku a spusťte prezentaci (Slideshow):

Ukázka krájení sýřeniny a proplachování sýrařského zrna při výrobě goudy:

Štítky: , ,

Napsat komentář